Dağcılık nedir? Nasıl Yapılır? Dağcılık için en iyi yerler

Admin

Administrator
Yönetici
Aşağıda listelenen dağcılık ile ilgili tüm önemli bilgileri, başlangıcını, bunu temel terimlerle yapmanın yollarını ve ihtiyaç duyacağınız gerekli cihazları keşfedebilirsiniz. Türkiye'de ve tüm dünyada dağcılık için tercih edilebilecek en iyi yerler aynı şekilde cesur ruhlar için de geçerlidir.

Dağcılık Nedir?
Dağcılık ya da dağcılık olarak adlandırılan, inanılmaz derecede popüler bir dış spor aktivitesidir. Gezegende sayısız tepeler var, hepsi kendine özgü yüzeyleri, kendi zorlukları ve heyecanları ile.

Dağcılığın Başlangıcı
Dağcılık tipik bir egzersizdi, aksi halde tam olarak zaman kadar uzun bir eğlenceydi. İnsanlar 1336'dan beri bir eğlence olarak tepelere tırmanıyorlar. Sör Alfred Wills'in 1865 yılında İsviçre Wetterhorn'a tırmanışının bir spor etkinliği olarak dağcılığın doğuşu olduğu düşünülmektedir.

Dağcılık, basit bir eğlence yerine uzun süreli bir bakış açısıdır.

Diğer birçok zorlu spor aktivitesinden farklı olarak, dağcılık, tek bir deneyim yerine uzun süreli bir eğlence olmak için belirgin bir şekilde uygundur; temel atlama ve yüksek uçurum dalışı başlangıçta birkaç kez keyifli olabilir, ancak her seferinde aynı görevdir. Öte yandan, dağcılıkta her tepe, her yeni tepeye hakim olmanın getirdiği başarı hissine ek olarak yepyeni bir deneyimdir.

Kış sezonu Dağcılık
Kış mevsiminde dağcılık daha zor, daha riskli ve çok daha sevindirici bir iştir. Birçok insan yaz aylarında tırmanmaya karar verir, bu nedenle kış mevsiminde yollar çok daha az sıkışıktır. Bu özellikle daha belirgin üst kısımlarda tercih edilebilir. Dahil edilen sorun aynı şekilde, muzaffer bir tırmanıştan elde edilen tam yerine getirme ve başarı hissini önemli ölçüde arttırmak için de işlev görür. Diğer bir avantaj ise, toplam kış sezonu tatili için snowboard tatili yapabileceğiniz bir tepeye tırmanmaya karar verebilmenizdir.

Dağcılık yapmanın yolları?
Dağcılığın 2 temel tasarımı vardır: Yükselme ve Keşif. Yüksek dağcılık, keşif tarzının daha büyük tepeleri yerine alet büyüklüğündeki tepelerde yapılır.

Yükselen dağcılar ışığı hızlı bir şekilde yükler ve çıkarırlar ve tepeye hızlı bir şekilde basarlar. Alpler veya Engebeli Tepeler gibi alet büyüklüğündeki tepeler oldukça hızlı ölçeklenebildiğinden bu mümkündür.

Öte yandan, dağcıların keşfi durgunlaşıyor ve çok daha fazla ton getiriyor. Bu, Himalayalar ve Alaska gibi daha büyük tepelerin Değişmesi, tırmanması haftalar veya aylar sürdüğü ve ana kamplar arasındaki yolculuk çok daha uzun olduğu için gereklidir. Seferler ayrıca yük hayvanları ile geziye çıkabilirler.

Dağcılık Terimleri
Destek
Bir destek, dağcıların ipi sarsıntıya, buza veya karlara karşı korumak için kullandıkları şeydir.

Karabina
Bir karabina, halatları sabitlemek için kullanılan ve genellikle dış spor aktiviteleri için kullanılan bir cihazdır.

Tavan duvarı
Yüzeyin daha dik olduğu bir tepenin en üst alanı.

Höyük
Belirli bir yolu not etmek için kullanılan bir sallama veya kereste yığını.

Dağcılık Düğümleri
Düğümler dağcılık için son derece önemlidir ve daha belirgin olanlardan bazıları 8 Numara, Yükselen Kelebek, Bowline ve Zeppelin Flex'tir.

Dağcılık Kuralları
Dağcılık basit bir iş değildir, risksiz de değildir. Bu nedenle, dağcılıkla ilgili dünya çapında hiçbir otorite rehberi olmamasına rağmen, dağcılar kural olarak 3 ilkeye sahiptir: "Bt görünümleriyle karşılaştırıldığında sürekli daha ileri, bt görünümleriyle karşılaştırıldığında sürekli daha uzun ve bt görünümleriyle karşılaştırıldığında sürekli daha zor."Pekala hazır olduğunuzu ve görev göz ardı etmeyin sizin kadar uzun, büyük olmalısın.

Belay Terminalleri
Görevin önemli bir kısmı gecikme terminalleri kurmaktır. Üzerinde belirtilen terminaller dağcılık güvence ve aşağıda doğru tespit edilebilir uygun bağlama aparatı terminali kurulması yön özetlenen, yavaş.

Dağcılık Cihazları Listesi: Dağcılık için Hangi Cihazlar Gereklidir?
İhtiyaç duyacağınız cihazlar seçtiğiniz tepeye ve patikaya göre farklılık gösterecektir, örneğin karlı bir patikada çığ alıcı-vericisine ihtiyaç duyabilirken, buzlu bir patikada buz baltasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıda listelenen temel bilgilerin bir listesini keşfedeceksiniz:

Harita
Pusula
Işık kaynağı
Yangının geliştirilmesi için temel ürünler
Bıçak ağzı
Kamp dış mekan çadırları
İp
Kablo ağı
Botlar ve kramponlar
Belay aygıtı
Kasnak
Yukarı tırmanma seti
Karabinalar
Dağcılık için en uygun zaman nedir?

Bu gerçekten tepeye ve patikaya bağlıdır, ancak tipik olarak ilkbahar, çok erken sonbahar ve yaz hazır zamanları. Güne hazırlanırken yolun günler ve haftalar uzun olabileceğini akılda tutmak harika.

Türkiye'nin En iyi Dağcılık Pistleri
Geyikbayırı- Antalya
Farklı problemlere sahip çok sayıda yol, tüm yeteneklere sahip dağcılar için ideal bir tepe. Pegasus, Antalya'ya doğrudan seyahatlerde iyi fırsatlar sunar ve hemen aşağıya bir göz atabilirsiniz.

Aladağ Dağları- Kayseri- Niğde
Bazı durumlarda Türkiye Alpleri olarak adlandırılan bu alanlar belirgin bir tırmanış alanıdır. Cimbar Kanyonu özellikle yetenekli dağcılar ile öne çıkmaktadır. Tepeler Niğde ve Kayseri sınırına ulaşıyor ve Pegasus, Kayseri'ye yapılacak gezilerde iyi fırsatlar sunuyor ve hemen aşağıya bir göz atabilirsiniz.

Kaynak Dağları- İzmir
İlkbaharın bitiminde her yıl "Kaynaklar Sarsıntısına Tırmanma Kutlaması" düzenleniyor ve bu mekan dağcılar arasında öne çıkıyor. Pegasus, İzmir'e yapacağınız düz yolculuklarda iyi fırsatlar sunuyor, hemen aşağıya bir göz atabilirsiniz.

Bafa Gölü- Muğla
"Bouldering" için ideal bir yer, kısa sarsıntı tırmanıyor. Bafa Gölü'nü görmek bu tırmanış için muhteşem bir iş. Dünyanın küçük cenneti Muğla'ya İzmir üzerinden çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pegasus, İzmir'e yapacağınız gezilerde aşağıda görebileceğiniz iyi fırsatlar sunuyor.

Çitdibi- Antalya
Çitdibi sağladığı zorluklarla tanınır. Yetenekli dağcılar için hakim olacak bir tepe. Pegasus, harika bir deneyim için Antalya'ya doğrudan seyahatlerde iyi fırsatlar sunuyor.

Kaçkar Dağları- Rize
Türkiye'nin buzlu patikalar için en iyi yeri Kaçkar Tepeleri'dir. Tepelerden manzaralar eşsizdir. Rize'ye Trabzon'dan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pegasus, Trabzon gezilerinde iyi fırsatlar sunuyor, hemen aşağıya bir göz atabilirsiniz.

Ballıkayalar Kanyonu- Kocaeli
İstanbul'a uzaklığı ile birleşen yüzden fazla yol burayı dağcılar için tercih edilen bir yer haline getiriyor. Kanyon aynı şekilde açık hava kampı için harika bir alandır. Kocaeli istanbul'a çok yakın. İstanbul'a Pegasus üzerinden en iyi maliyetlerle ulaşabilirsiniz.

Datça- Muğla
Gerçek bir zorluk olan bu alan, bir dağcı olarak yetenekleriniz ve deneyiminiz konusunda gerçekten olumlu olmadığınız sürece önerilmez. İzmir'den Muğla'ya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pegasus, İzmir'e yapacağınız düz yolculuklarda iyi fırsatlar sunuyor, hemen aşağıya bir göz atabilirsiniz.

Uzundere- Erzurum
Yaz aylarında pürüzlü bir yüzeye ve kış mevsiminde buzlu bir yüzeye sahip harika bir alan. Her yıl Ocak ayında düzenlenen "Dünya Çapında Buz Tırmanışı Kutlaması" Uzundere'yi dağcılar için önemli bir yer haline getiriyor. En iyi tekliflerle Pegasus üzerinden Erzurum'a ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en iyi Dağcılık Pistleri
Mont Blanc- Fransa
Mont Blanc, Batı Avrupa'nın en yüksek tepesidir ve 4810 metredir. Kesinlikle bir zorluk, ancak en zorlu Yükselen tepelerden biri değil, dağcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Pegasus, Mont Blanc'a gidebileceğiniz Lyon, Marsilya veya Cenevre'ye doğrudan geziler için iyi fırsatlar sunar.

Matterhorn- İsviçre
Muhtemelen gezegendeki en ünlü tepelerden biri olan Matterhorn, Toblerone lezzetli çikolatalarında gördüğünüz şeydir. Bir tırmanışa meydan okumak kadar zor değil, ancak uzun bir hasar olmadan yaklaşık 10 saatlik tırmanışta, bu geleneksel bir Yükselen dağcılık deneyimidir. Pegasus, Matterhorn'a hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz Cenevre'ye doğrudan geziler için iyi fırsatlar sunmaktadır.

Toubkal- Fas
Kesinlikle muhteşem bir yer Toubkal'dır. Yolculuk çok az tırmanma içerir ve 4167 metre yükseklikte duran ödüllendirici bir yolculuk isteyen acemi dağcılar için idealdir. Pegasus, yönteminizi Toubkal'a yapabileceğiniz Kazablanka'ya doğrudan seyahatlerde iyi fırsatlar sunar.
 
Üst